Program SENIOR |
Odborná literatura uvádí, že u domácích zvířat starších 5-7 let, se začínají objevovat onemocnění, která negativně ovlivňují kvalitu jejich dalšího života. První příznaky potíží bývají skryté a majitelé si jich proto nemusí všimnout. Pokud ale není onemocnění podchyceno včas, přechází do chronického stádia, kdy se již vyléčit nedá. Přitom zjištění počátečních příznaků onemocnění souvisejících s věkem je možné a následná opatření pacientům zpříjemní a prodlouží život.
S prevencí je potřeba začít včas, a proto Vám nabízíme službu naší ošetřovny: „PROGRAM PREVENTIVNÍ ZDRAVOTNÍ PÉČE PRO SENIORY“
Tento program zahrnuje několik základních kroků: Za stárnoucího /geriatrického/ pacienta je považován, pacient po dosažení asi dvou třetin předpokládané délky jejich života. V takovém věku již může docházet k opotřebení některých orgánů /srdce, plíce, ledviny, prostata, oči a oční víčka, játra, slinivka břišní, kostní dřeň, kůže, nervový systém, imunitní systém/. A to aniž by si toho chovatel povšiml. Cíleným odborným vyšetřením je možné počínající onemocnění rozpoznat.
2. Posouzení kondice pacienta Délka života zvířat nejvíce závisí na jejich váze. U stárnoucího pacienta se mění úroveň látkové výměny. Začíná se snižovat pohybová aktivita a někdy proto pozorujeme růst tělesné váhy a obezitu, i když pacient nejí větší množství krmiva. Nároky stárnoucího pacienta na obsah a poměr živin v krmivu jsou totiž jiné, než u mladých nebo dospělých zvířat. Změněným potravním nárokům lze vyhovět vhodnou dietou.
3. Zjištění změn ve složení krve Na to jak pracují vnitřní orgány, se dá usuzovat z rozboru krve. Některá vyšetření provedeme v naší ošetřovně ihned, speciální testy zašleme kolegům k vyhodnocení do veterinární laboratoře.
4. Vyšetření pohybového aparátu U seniorů můžeme cíleným vyšetřením zjistit počínající procesy stárnutí kloubů a páteře. Některé změny nemusí ani provázet kulhání, ale třeba jen neochota k pohybu, nebo omezená pohyblivost. Rentgenologické vyšetření může poskytnout obraz o počínající artróze. Vhodná léčiva zpomalí procesy stárnutí a uleví od bolestivého zánětu.
5. Vyšetření kůže a srsti Kůže není jenom povrchem těla. Je důležitým orgánem při termoregulaci a látkové výměně. Některá léčiva se dokonce dávkují ne podle váhy, ale podle plochy povrchu těla. Kůže, srst a drápky jsou v přímém kontaktu s vnějším prostředím, reagují na jeho změny a samozřejmě stárnou. Ve vyšším věku, podobně jako u lidí, potřebují kůže, srst a drápky speciální péči.
6. Vyšetření dutiny ústní Moderní způsoby výživy psů a koček, zejména měkká strava, nevyžadují kousání, což je přirozený způsob čištění zubů. To s sebou přináší onemocnění v ústní dutině – tvorbu zubního plaku, zubního kamene, zánětu dásní, infekcí sliznic tlamičky i vznik novotvarů. Většinou tato onemocnění provází nepříjemný zápach, způsobený infekcí. Dlouhodobý zánět v ústní dutině navíc zatěžuje celý organismus. Nepříznivě působí zejména na funkci ledvin. Preventivní péče vždy pomůže.
7. Vyšetření pohlavního aparátu Pohlavní orgány zvířat (vaječníky, varlata) a přídatné pohlavní orgány (mléčná žláza, prostata) jsou tvořeny tkáněmi, jejichž buňky se rychle množí a obnovují. Takové tkáně jsou náchylné k nádorovému bujení. Časná stádia rakoviny jsou daleko snáze řešitelná než rozvinutý nádorový proces.
8. Změna vakcinačního schématu Imunitní systém reaguje na kontakt zvířete s mikroby tvorbou protilátek, které organismus chrání před infekcí. Podobně imunitní systém reaguje i na injekci očkovací látky. S věkem tento systém stárne. Proto je vhodné vakcinační schéma u starých pacientů změnit.
|
Language
Novinky
Na našem pracovišti přijímáme POUZE HOTOVOSTNÍ PLATBY ------------------------------------ |
!!POZOR!! Jsme na facebooku!
|