Trauma šourku u psa Tisk

 

 

 

 

 

Do ordinace se dostavil pejsek, kterého napadl a pokousal jiný pes. Celá událost se seběhla před několika dny.

 

 

 

 

V ordinaci jsme pejska důkladně vyšetřili.

Rány se nacházely v oblasti šourku, ten byl pohmožděný, oteklý, velice bolestivý, rány měly tendenci k hnisání. Pejsek si poraněnou oblast intenzivně čistil lízáním. Vzhledem k pokročilosti stavu se k samotnému poranění připojila i zvýšená celková tělesná teplota.

 

Na základě rozsahu poranění, otoku nejen kůže šourku, ale i samotných varlat a bolestivosti, jsme po dohodě s majiteli přistoupili k odstranění šourku a zhmožděných varlat psa. Pokud by tento zákrok nepodstoupil, hrozilo mimo jiné přenesení infekce tříselným kanálem do dutiny břišní.

 

Pejska jsme uspali a provedli kastraci tzv. skrotální metodou- jedná se o složitější postup kastrace, kdy odstraňujeme mimo varlat také šourek, který je i za fyziologických podmínek bohatě krven. V našem případě bylo z důvodu probíhajících zánětlivých změn prokrvení ještě masivnější.

 

Celý proces proběhl bez komplikací, chirurgie v kombinaci s vhodnými léčivy přinesla zdárný výsledek a pejsek se poměrně rychle zotavil. Nutno ale podotknout, že při včasném řešení by nemusel být rozsah zákroku tak velký.

  

 

 

Kousné rány jsou velmi zákeřná poranění- vzhledem k množství bakterií vyskytujících se v dutině ústní zvířat jsou rány záhy infikovány, často dochází k tvorbě abscesů, rozsáhlých hnisavých lézí a nezřídka i k poškození celkového zdravotního stavu poraněného zvířete.

Pokud není zavčas (optimálně do 24 hodin) poskytnuto adekvátní ošetření, z „jednoduché“ kousné rány se často vyvíjí komplikovaný proces s obtížně zvládnutelným procesem hojením. Doba hojení se pak prodlužuje, náklady se zvyšují a poraněné zvíře zbytečně trpí bolestí.

 

 

Autor článku: MVDr. Barbora Soukupová

 

Novinky

       Na našem pracovišti 

              přijímáme

      POUZE HOTOVOSTNÍ

               PLATBY 

------------------------------------

 

             !!POZOR!!

     Jsme na facebooku!

              Facebook


    ------------------------------

 

Anketa

Existuje u psů a koček onemocnění zubů ?