...cestování Tisk

Mňau, ahoj !

Včera jsem dělal, že spím. Samozřejmě, že ve svém pelíšku na stole! Tam mi nic neujde -  jen to totiž vypadá, že spím. A páníček s paničkou se bavili o nějaké dovolené, říkali něco jako „kam s ním?“.  A pak mi došlo, že se baví mě a že by asi bylo nejjednodušší vzít mě na dovolenou s sebou. A pak probírali, co by to pro mě znamenalo: při cestování se psy, kočkami a fretkami je totiž nutné dodržovat cestovní předpisy. Pokud by Vás snad napadlo brát Vašeho pejska nebo číču s sebou na dovolenou do zahraničí, tak poslouchejte, je to od 1.1.2012 zase trochu jinak. A je to prý jednodušší:

 

Základním požadavkem je vakcinovat cestujícího psa, kočku, ale i fretku proti vzteklině.

 

Od poloviny roku 2011 bylo pro cestování po EU nutné označit zvíře nikoli tetováním, jako tomu bylo do té doby, ale pouze čipem. Pro „cestovně starší“ zvířata platí, že pokud byla tetovaná před 3. červnem 2011 a tetovací číslo je stále jasně čitelné, mohou se zvířata pohybovat ještě bez čipu. Avšak pozor, některé evropské země (Velká Británie, Irsko, Malta, Chorvatsko) uznávají jen identifikaci čipem.

 

I letos platí, že pes či kočka anebo fretka musejí mít pas, kde je absolutně nutné potvrzení o platném očkování proti vzteklině (vydá a potvrdí schválený soukromý veterinární lékař). První očkování proti vzteklině musí zvíře mít, jakmile dosáhne stáří tří měsíců. Velkou novinkou je, že Velká Británie, Irsko, Malta a Švédsko již nepožadují potvrzení z EU schválené laboratoře o účinnosti vakcinace proti vzteklině vyšetřením hladiny protilátek.

 

Navíc pro pohyb v EU není od 1. ledna nutné již zvířata před cestou ošetřit proti klíšťatům.

 

Ošetření před vstupem na své území prostředkem proti echinokokóze s účinnou látkou praziquantel požaduje pouze u psů Velká Británie, Irsko, Malta a Finsko. Toto ošetření musí mít provedeno nově v rozmezí 120 až 24 hodin před vstupem. Švédsko od požadavku na toto ošetření úplně upustilo.

 

Při cestě do třetích zemí je třeba mít pas pro malá zvířata (s potvrzením o vakcinaci proti vzteklině), který může být zkontrolován při návratu na území EU. A vždy, a na to pozor, je třeba splnit veterinární podmínky pro vstup do dané nečlenské země, proto je vždy dobré se dotázat zastupitelského úřadu dotyčné země na podmínky. Určitě není na škodu nechat psa očkovat i proti leptospiróze či parvoviróze, popřípadě proti lymeské borrelióze, a to bez ohledu, zda majitel se psem hodlá vycestovat, či nikoli.

 

 

!!! A letošní novinky pro Chorvatsko: !!!

 
Pes musí mít čip, platné očkování proti vzteklině, EU pas. To platí, pokud chovatel jede přes EU. Pokud cestuje přes Srbsko, Bosnu a Hercegovinu nebo Černou Horu je vyžadováno sérologické vyšetření hladiny protilátek na vzteklinu. Totéž je vyžadováno pro zpětný návrat do EU, pokud jedou přes další třetí země (vyjma Bosny a Hercegoviny).

Dle informací chorvatské veterinární služby není třeba kulaté razítko, ale neoficiálně ho vyžadují celníci, takže je doporučitelné kulaté razítko dát.

„Bojová plemena“-zákaz pitbulů a jejich kříženců. Tento zákaz se netýká psů zapsaných do plemenné knihy.

 

 

No, já nevím, jestli je to jednodušší ?? :) Raději si vše nechte před cestou zkontrolovat u nás v ošetřovně.

Čau, mňau. 

 

Novinky

         Od 1.10.2015

              změna

      Ordinačních hodin


-----------------------------------

 

              SOBOTA

        JEN OBJEDNANÍ

   -------------------------------

 

             !!POZOR!!

     Jsme na facebooku!

              Facebook


    ------------------------------

 

Anketa

Existuje u psů a koček onemocnění zubů ?