...stres Tisk

Mňau, mňau !!   Konečně je po Vánocích ! Nevím, jak u  Vás, ale u nás to moc svátky klidu teda nebyly..

 

Návštěva sem, návštěva tam, strom v pokoji, a  ty petardy a ohňostroje, nebo co to bylo venku?! Zvláště na Silvestra !!  

Zalezl jsem pod židli, ale stejně jsem se bál. Páníček mě uklidňoval, jenže byl nějak moc veselý a to, co pil, tak divně zapáchalo – prostě STRESS . A nejsem sám, kdo to špatně nese. Nejen před koncem roku do ošetřovny chodí majitelé a stresové stavy psů a koček konzultují.

 

Stres vzniká nejen během novoročních oslav, ale i při běžných situacích, kdy dochází k narušení klidu nebo rutiny zvířete jako je stěhování domu nebo nábytku, nebo třeba příchod nového člena rodiny. Změna je nejčastějším zdrojem stresu pro mnoho psů a koček. Adaptovat se může být pro zvíře obtížné.

Určitý stres je krátkodobý (pobyt v psím hotelu, transport zvířete, úprava srsti,… ) a jiný zase přetrvává delší dobu (nový spolubydlící, osamocený pobyt v domácnosti, změny v teritoriu zvířete). Projevy stresu u psů a koček mohou být různé a není vždy jednoduché je rozpoznat.

Může to být například: značkování a defekace na nevhodných místech, změna chování při krmení, snížená hravost nebo neochota poznávat nové věci, dlouhotrvající štěkot nebo vytí, vyhledávání úkrytu, výběr výše položených míst k odpočinku, odmítání vstupu do určitých místností, stereotypní chování (olizování), narušený spánek, atd...

 

Máme ještě jednu kočku, „venkovní“, a  ta musela před silvestrovskou nocí dostat nějaké léky, aby se dožila nového roku. Dříve se používaly léky na předpis – působily na úrovni mozku, nepomáhaly vždy a mohly mít i vedlejší účinky. Dnes jsou už k dispozici speciální zcela bezpečné doplňky stravy, které psům a kočkám pomáhají jakýkoli stres dobře zvládat.

Takže pokud se u vás chystá něco, co by mohlo pro Vašeho zvířecího kamaráda být stresovou situací, přimlouvám se, abyste se zastavili v ošetřovně a o něco vhodného k utlumení stresu požádali. Stres ani nám zvířatům není příjemný.

 

Čau, mňau J.

 

Novinky

       Na našem pracovišti 

              přijímáme

      POUZE HOTOVOSTNÍ

               PLATBY 

------------------------------------

 

             !!POZOR!!

     Jsme na facebooku!

              Facebook


    ------------------------------

 

Anketa

Existuje u psů a koček onemocnění zubů ?