...zubní kámen Tisk

Rozhovor s panem doktorem:

 

Derry: Má hodně pejsků a kočiček zubní kámen?

Ivan: S vytváření zubního kamene se setkáváme velmi často, zvláště u malých plemen psů a u ras s krátkými čelistmi.

 

Derry: Proč vlastně vzniká?

Ivan: Příčinou jeho tvorby je nepřirozená strava, která nevyžaduje intenzivní žvýkání masa a kostí a tím čištění povrchu zubů. Podobně jako u lidí se na povrchu zubů pak tváří zubní povlak, který postupně ztvrdne (mineralizuje) a mění se na tvrdý zubní kámen. V pokročilém stádiu je zubní kámen příčinou zánětu dásní a infekce v celé dutině ústní. To bývá spojeno se zápachem, bolestivostí, sliněním a vede k předčasnému vypadávání zubů. Při zánětu dásní se navíc bakterie dostávají do krve a jsou tak roznášeny po celém těle-všechny orgány jsou tak zbytečně zatěžovány.

 

Derry: Dá se tomu nějak předcházet?

Ivan: Prevencí je vhodná strava /existují i granule určené k prevenci tvorby zubního kamene/, včasné odstranění zubního kamene ultrazvukem ve veterinární ordinaci, možné je používat k preventivnímu čištění zubů speciální pasty pro psy, nebo přídavky do pitné vody.

 

Derry: Je zvířátko při odstraňování zubního kamene uspáno?

Ivan: Ano-pejsek nebo kočička se během zákroku pěkně prospí. Pro každého pacienta volíme co nejšetrnější narkózu. Dlouhodobá infekce a bolest v tlamičce je nesrovnatelně škodlivější než bezpečné uspání.

Derry: Děkuji za rozhovor! Smile

 

Derryho dodatek: Musím říct, že někdy to teda vypadá děsně. A už tu bylo kolik pejsků a koček, které zuby hodně bolely. Po zákroku se jim moc ulevilo! A jestli Vás ještě něco zajímá, pan doktor Vám rád dotazy zodpoví!

 

Čau, mňau.

 

Novinky

       Na našem pracovišti 

              přijímáme

      POUZE HOTOVOSTNÍ

               PLATBY 

------------------------------------

 

             !!POZOR!!

     Jsme na facebooku!

              Facebook


    ------------------------------

 

Anketa

Existuje u psů a koček onemocnění zubů ?