..."cukrovka" koček Tisk

Zjistil jsem, že naše paní doktorka byla na odborném semináři, který se týká "cukrovky" koček. Všem nám vyprávěla, co nového se dozvěděla. Musím říct, že to byly velmi zajímavé informace. A protože je prý tato nemoc celkem častá, pokusím se Vám ji trochu přiblížit.

 

Podle věku rozdělujeme kočky na dospělé jedince (7-10 let), seniory (11-14 let) a geriatrické pacienty (více než 15 let).


S postupujícím věkem koček majitel často pozoruje zhoršující funkci smyslových orgánů, zejména sluchu  a zraku,sníženou elasticitu kůže, suché drápy, kočky trpí  často onemocněním ústní dutiny, změněným chováním, které bývá důsledkem senility a nezřídka senioři trpí celkovými poruchami zdravotního stavu, které mohou být důsledkem snížené činnosti štítné žlázy, slinivky, trávicího aparátu a jiných vnitřních orgánů.


Mezi častá onemocnění starších koček patří diabetes (cukrovka), která postihuje zejména obézní jednice(4x větší riziko, že onemocní cukrovkou), kteří se málo pohybují, častěji onemocní  starší kastrovaní kocouři. Větší riziko je i u koček léčených některými léky, např.kortikoidy, progestageny… Existuje zde i plemenná příslušnost, častěji je diagnostikována u barmských koček.
Stejně jako u lidí existují 2 typy cukrovky

Při  cukrovce typu 1 se netvoří dostatek inzulínu (snižuje hladinu glukózy v krvi), při cukrovce typu 2 je dostatek inzulinu, ale buňky nejsou schopny na něj reagovat. U koček se častěji vyskytuje typ 2.

Kdy tedy můžeme mít podezření, že Vaše kočka trpí cukrovkou?  Pokud máte doma kočičího seniora, často kastráta,málo se pohybuje, přijímá ve velkém množství potravy (je pořád „hladový“) ,přesto hubne, častěji pije a močí, málo se pohybuje a pozorujete na něm změny v celkovém zdravotním stavu a v jeho chování, je nejvyšší čas navštívit Vašeho veterináře.

Co Vás čeká při takové návštěvě s Vaším mazlíčkem u nás? Naším cílem je získat co nejvíce informací o Vaší kočce, o její historii, prodělaných onemocněních, zákrocích, čím byla nebo je léčena, jak se chová, jestli  přijímá potravu, pije, močí, kálí, a popřípadě i další informace, které nás povedou stanovit tu správnou diagnózu.Podle této tzv.anamnézy si uděláme o Vaší kočičce určitý obrázek a podle něj budeme volit další postup.
Základem  stanovení  diagnózy  je  celkové vyšetření pacienta. Často kočičí senioři trpí několika onemocnění mi současně. Při cukrovce se  často  vyskytuje  onemocnění štítné žlázy, zánětlivá onemocnění slinivky břišní a celá řada dalších onemocnění.
Proto  je   nezbytnou  součástí  vyšetření  zvířete i laboratorní vyšetření krve. Při diagnostice cukrovky u koček se kromě základního  biochemického a  hematologického  vyšetření využívá speciálního vyšetření- stanovení tzv.fruktosaminu.Je to dáno tím, že kočky mají při stresu zvýšené hladiny glukózy v krvi (pokud je kočka delší dobu stresovaná, jsou zvýšené hodnoty glukózy i v moči), někdy i výrazně, které by nás mohly vést k chybné diagnóze, proto se u koček využívá stanovení fruktosaminu, který je při cukrovce zvýšený.

Pokud je zjištěna u Vaší kočky cukrovka, je nutné začít s léčbou. Léčba nespočívá pouze v aplikaci léků, ale důležitou roli hraje výživa. Obézní kočka s cukrovkou musí zhubnout, hubnutí však nesmí být rychlé, ideální je 1-2% váhy za týden,proto je důležitá spolupráce majitele s veterinářem a zvolení správného krmiva. Důležitou roli zde hraje i léčení ostatních onemocnění u kočky, např.onemocnění zubů.Samotná léčba cukrovky spočívá v aplikaci inzulinu kočce, který se většinou podává 2x denně.
Pro většinu majitelů je léčba zvládnutelná. Pokud se dodržuje správný postup léčby, pak jsou výsledky vynikající.

Tak, snad jsem na nic nezapomněl. Mějte se pěkně, čau mňau.

 

Novinky

       Na našem pracovišti 

              přijímáme

      POUZE HOTOVOSTNÍ

               PLATBY 

------------------------------------

 

             !!POZOR!!

     Jsme na facebooku!

              Facebook


    ------------------------------

 

Anketa

Existuje u psů a koček onemocnění zubů ?