...nádorová onemocnění Tisk
Často k nám do ordinace chodí pejsci-jak majitelé říkají-s nějakými bouličkami. To se ale týká i kočiček nebo potkanů a morčat. Když pan doktor odebere vzorky nebo bouličku vyoperuje, dostaneme pak z laboratoře výsledek rozboru, a ten je někdy neradostný – nádor.

 

V lékařských knihách se píše, že u psů  je nádorové onemocnění dokonce častější, než u lidí (360 případů na 100 000 psů). Nádory jsou typickým projevem stárnoucího organismu. Je to tím, že jejich imunitní systém je už opotřebován a starší zvířata jsou po delší dobu v kontaktu s látkami, které vznik nádorů vyvolávají – z potravy, vzduch a vody. Prostě znečištěné životní prostředí.

Častým nádorem u psů je nádor varlat, u fen jsou velmi běžné nádory mléčné žlázy. Jak to tak pozoruju ze své židličky v ošetřovně, ty jsou častější než nádory kůže a podkoží. Několik pejsků také přišlo s nehezkou bouličkou pod ocasem – a museli honem na operaci. Několikrát u nás byl i ten pes, co na mě vždycky funěl. Říkají mu boxer. Novotvary jsou časté i u jiných plemen -  bernardýnů, dog, rotvajlerů, irských vlkodavů i retrívrů. Někteří mívají nádory i v tlamě – boxeři, kokršpanělé a ohaři.

Pokud jsou bouličky v kůži nebo v mléčné žláze, páníčkové si jich většinou sami všimnou. Někdy ale jsou nádory schované v kostech, mízních uzlinách nebo v plicích a v břiše. K jejich nalezení je potřeba rentgen nebo ultrazvuk.  Párkrát jsem ale viděl, že přinesli pejska, a ten měl bouli fakt obrovskou. Bylo vidět, že ho to i bolí. Pan doktor se pak mračil, protože měl strach, že už nebude pomoci – proces se v pokročilém stádiu může rozšířit do plic a jater. Navíc se to špatně operuje.

Jak se na těle zvířátka objeví něco podezřelého, je potřeba to vyšetřit a co nejrychleji odstranit. I když z vyšetření a diagnózy jsme někdy všichni smutní, hodně mých čtyřnohých kamarádů operaci absolvovalo a po léčbě (byli u nás víckrát a vždycky měli takovou hadičku do žíly) z nich páníčci měli radost. V léčbě novotvarů u psů došlo k velkému pokroku.

Víte že psi a kočky žijící v rodinách kuřáků mají plíce začouzené, jako kdyby sami kouřili? Dobrý důvod přestat kouřit J.

Čau, mňau.
 

Novinky

       Na našem pracovišti 

              přijímáme

      POUZE HOTOVOSTNÍ

               PLATBY 

------------------------------------

 

             !!POZOR!!

     Jsme na facebooku!

              Facebook


    ------------------------------

 

Anketa

Existuje u psů a koček onemocnění zubů ?