Parazitární onemocnění drobných savců Tisk

 

 Psoroptes cuniculi (ušní svrab králíků)

Králíci a malí hlodavci (potkani, morčata, myšky atd.) někdy trpí /podobně jako pejsci a kočičky/ napadením kožními cizopasníky – tzv. ektoparazity. Může to být ektoparazitický hmyz,  například vši a všenky, nebo pouhým okem neviditelní roztoči. I přes svou malou velikost jsou tito parazité schopni způsobit Vašim mazlíčkům úporné svědění, nepříjemné záněty kůže a v důsledku druhotných bakteriálních infekcí i následné narušení celkového zdravotního stavu.

 

 

 

 

Jedním z častých parazitů způsobujících kožní onemocnění jsou původci kožního nebo ušního „svrabu“. Ti vytvářejí na povrchu těla, ve zvukovodech a ušních boltcích výrazně svědivé okrsky se šupinatěním kůže a ztrátou srsti. Typický je i vznik strupů na postižených místech, vyvolaných většinou neustálým drbáním postiženého jedince.Grilicolla porcelli (všenka morčete)Postup, díky kterému jsme schopni přítomnost nežádoucích parazitů prokázat, zahrnuje prohlídku kůže veterinárním lékařem, vyšetření chlupů a vyšetření kožních stěrů, otisků a seškrabů  pomocí mikroskopu.Tento postup zjistí, jsou-li potíže způsobeny parazity a jakými.

Důležitým krokem v diagnostice je přesné určení původce onemocnění, protože kožní změny mohou vyvolávat také bakterie nebo plísně.

 

 

Na našem pracovišti vždy volíme následnou cílenou léčbu- jednak opakované injekční podání vhodných antiparazitik s odstupem 14 dnů, nebo jejich aplikaci formou „spot on“- to znamená nakapáním účinné látky na kůži v oblasti mezi lopatkami. Podpůrně podáváme vitamíny a někdy je nutná i lokální léčba zánětem změněných míst použitím antibiotických mastí případně doplněná i antiseptickou koupelí.


V případě kožních změn nebo delší dobu trvajícího drbání Vám doporučuji řešit problém včas. Při otálení se mohou přidružit další komplikace. Léčba je pak náročnější a zdlouhavá.

Rádi Vás přivítáme na naší klinice a pomůžeme Vám zbavit Vašeho miláčka veškerých „breberek“Wink.


MVDr. Henrietta Solčianska

 

 

 

(zdroje obrázků:

http://www.pet-informed-veterinary-advice-online.com/images/female-rabbit-ear-mite.jpg                                                                    

zdroj obr. 2: http://www.meerchenwelt.de/bilder/krankheiten/parasiten/haarling.jpg)

 

 

 

Novinky

         Od 1.10.2015

              změna

      Ordinačních hodin


-----------------------------------

 

              SOBOTA

        JEN OBJEDNANÍ

   -------------------------------

 

             !!POZOR!!

     Jsme na facebooku!

              Facebook


    ------------------------------

 

Anketa

Existuje u psů a koček onemocnění zubů ?